ساوه از سرزمین‌های تاریخی و کهن ایران است که نام آن در قدیمی‌ترین کتاب تاریخی که به «تاریخ طبری» می‌شناسیم، ثبت شده است. جالب است بدانید که این شهرستان در سال ۲۲ هجری قمری که مقارن با اواخر دوران ساسانیان و اوایل دوران اسلامی است، به عنوان بخشی از ایالت کوهستان یا جبال شناخته می‌شده است. این در حالی است که متاسفانه حدود ششصد سال بعد، یعنی در سال ۶۱۷ هجری که معادل با سال ۱۲۲۰ میلادی است، این شهر توسط یورش مغولان به کلی ویران شد و تمامی ساکنین آن کشته و به قتل رسیدند.

1-موزه چهارسوق ساوه
گنبد چهارسوق مربوط به دوره صفوی است و در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۳۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است این بنا در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۸۶ به مناسب روز جهانی صنایع دستی به عنوان موزه مردم شناسی شهرستان ساوه مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در این موزه اشیایی همچون کتب خطی و دست‌نویس، انواع قفل‌های قدیمی، ظروف مسی و سفالی، سکه و اسناد خطی و سنگ قبرهایی مربوط به دوره قاجار به نمایش در آمده است .
۷۸
۷۹
2- مسجد جامع
این اثر تاریخی علاوه بر اهمیت مذهبی، از لحاظ معماری، نقاشی، کاشی‌کاری و نیز تزئینات انجام شده‌ای همچون گچ ‌بری بسیار ارزشمند است، چرا که در بنای آن می‌توان سه دوره‌ی تاریخی ساسانیان، قرون اولیه‌ی اسلامی و همچنین دوران پادشاهی حاکمان صفوی را مشاهده کرد. این مسجد کهن که از نخستین مساجد ساخته شده در کشور به‌شمار می‌رود، دارای مساحتی بالغ بر ۴ هزار و ۲۰۰ متر مربع بوده و اثری است باشکوه و بی‌نظیر از هنرنمایی اساتید ایرانی و می‌توان آن را گوهری گرانبها از معماری و تزئینات خاص ایرانی نامید که در صحن، مناره، شبستان‌ها، محراب‌های قدیمی، ایوان‌ها، گنبد، دو محراب از عهد صفوی و دیگر قسمت‌های آن مشاهده کرد .
۷۵
۷۴
3- امارت امیر حسینی
کوشک یا عمارت حاکم (امیر حسینی)که روزگاری دارالحکومه ساوه و زرندیه بوده از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین بناهای قلعه عبدالله آبادساوه است. احتمال می‌رود قدمت این بنا مربوط به دوران تیموری و سبک معماری آن برای دوره‌‌ی ایلخانی باشد؛ اما تا کنون پژوهش باستان شناسی و علمی برای تعیین قدمت آن انجام نشده است. در این بنا در طی دوره‌های صفویه، قاجاریه و پهلوی الحاقاتی افزوده و تغییراتی ایجاد شده و در زمان حاضر مرمت و احیا گشته است.
۷۳
۷۰